ایران در خطر است/ لزوم حذف نگاه بخشی به مدیریت منابع آبی

هدایت فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد محیط زیست که صبح امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد با بیان اینکه در بیان ذکر مصیبت ما بهترین هستیم، گفت: به جای ذکر مصیبت باید به راه حل فکر کنیم.

فهمی خاطرنشان کرد: به واقع ایران در خطر است. زیرا عزم ما برای توسعه کشور بدون توجه به پایداری، محیط زیست و حفظ منابع ما را با بحران های متعددی همچون بحران آب روبه رو کرده است.

وی ضمن یادآوری این موضوع که بهره کشی ما از طبیعت سه برابر ظرفیت اکولوژیکی در کشور است، اظهار کرد: این موضوع نتیجه ضعف علمی مدیریان و تصمیم گیران در تمامی حوزه ها است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اینکه در سال ۴۰، تنها ۴۰ میلیارد منابع آبی مصرف می شد، افزود: این در حالی است که اکنون با برخورداری از تنها ۱۲۰ میلیارد منابع تجدید پذیر آب و ۱۰ درصد کاهش بارش در کشور،  ۱۰۰ میلیارد آب در سال مصرف می شود.

وی ضمن تایکد بر ضرورت تهیه و تدوین سند سیاست های ملی آب کدر ایران، تصریح کرد: ابتدا باید وفاق و عزم ملی در حوزه مدیریت آب شکل گیرد و از نگاه بخشی و منطقه ای به مدیریت منابع آبی پرهیز شود.

فهمی خاطرنشان کرد: در بهترین حالت، توان تاب آوری، مصرف ۷۰ میلیارد متر مکعب است و این به معنای لزوم محاسبه مجدد آب قابل برنامه ریزی و کاهش میزان مصرف آب تجدیدپذیر به ۶۰ درصد است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو ادامه داد: بی توجهی و نادیده گرفتن این التزام، دورنمایی فاجعه بار برای کشور ایجاد خواهد کرد. زیرا در حال حاضر ما کمترین بهره وری از آب در جهان را داریم و برای اصلاح آن، جذب مشارکت مردمی یک اصل است.

وی عدم برخورداری از طرح آمایش سرزمین و برنامه ریزی بر اساس آن را یکی دیگر از چالش برشمرد و ادامه داد: راه حل های کلیدی در عرصه منابع نباید نظری و تئوری بماند. به عنوان مثال مگر می شود به راحتی از کشاورزان خواست از سیستم های جدید آبیاری کنند بدون آینکه به آن ها آموزش و آگاهی داد.

فهمی افزود: ایران به رغم برخورداری از تنوع جمعیتی، قومیتی، زبانی و فرهنگی هنوز سیاست و استراتژی روشن در خصوص توسعه روستاها ندارد و بنابراین تصور این است که خودکفایی مهم تر از توسعه روستایی است. این در حالی است که اساسا نمی شود کشوری بدون توسعه روستایی، توسعه پیدا کند.

به گفته وی، ارزش و ضرورت این موضع زمانی آشکار می شود که آمارها نشان از سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی توسعه کشاورزی در توسعه روستاها دارد و این به معنای غفلت از توسعه سایر بخش ها همچون اکوتوریسم یا صنایع دستی در روستاها است.

فهمی گفت: بحران آب در ایران فراگیر شده و به زودی به بحرانی اجتماعی و خطری فراگیر تبدیل می شود که وحدت و حیات کشور را مورد هجوم قرار خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: دیگر وقت این نیست که انگشت اتهام را به طرف هم بگیریم و همدیگر را متهم کنیم. اگر نگران فرزندانتان هستید با عزمی ملی به حل این مشکل بیندیشید.

منبع : خبرگزاری مهر
دسترسی سریع

فرمت نگارش مقالات فرمت ارائه مقالات محورهای علمی کنفرانس شرایط شرکت در نمایشگاه سخنرانان کلیدی پوستر کنفرانس حمایت و مشارکت در کنفرانس

تعرفه ثبت نام / شرایط ثبت نام

- ثبت نام آزاد : 420,000 تومان
- ثبت نام آزاد با مقاله پذیرفته شده و
دانشگاهیان * بدون مقاله :
330,000 تومان
- ثبت نام دانشگاهیان
با مقاله پذیرفته شده :
.
220,000 تومان
- ثبت نام مجازی ** : 130,000 تومان

* دانشگاهیان: اعضای محترم هیئت علمی دانشگاهها و دانشجویان محترم مشغول به تحصیل در مراکز آموزش عالی سراسر کشور
** ثبت نام مجازی (غیر حضوری): - کسانیکه مایلند مقالات خود را در کنفرانس ارائه نموده ولی به صورت حضوری شرکت ندارند. - کسانیکه داری بیش از یک مقاله باشند، مقاله های بعدی آنان به صورت غیرحضوری ثبت نام خواهد شد.

حمایت از کنفرانس

شرکت‌ها، بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، بیمه، سازمان‌ها و ... در صورت تمایل می‌توانند حمایت مالی کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر با رویکرد محیط‌زیست را در تمام طول مدت سازماندهی و برگزاری آن عهده‌دار بوده و بعنوان حامی کنفرانس معرفی گردند. حامیان در 4 طرح ویژه، طلایی، نقره‌ای و برنزی امکان حمایت از کنفرانس را دارند که شرح خدمات کنفرانس به ایشان مطابق جدول ذیل می‌باشد. بدیهی است که سایر مبالغ حمایت با هماهنگی قابل اعمال می‌باشد.

درخواست

پوستر کنفرانس

برگزاری کنفرانس در:

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شایان ذکر است جهت ارسال مقاله و استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد

حامیان کنفرانس

  • وزارت راه و شهرسازي
  • استانداری تهران
  • وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران
  • شرکت مهندسی آب و فاضلاب
  • شرکت مدیریت منابع اب ایران
  • دانشگاه تهران
  • دانشگاه پیام نور

 

حامیان رسانه ای