ایران در جایگاه ۱۳۰ جهانی به لحاظ مدیریت اکوسیستم های آبی است

احمدعلی کیخا نماینده مجلس شورای اسلامی و ناظر شورای عالی آب کشور در کنفرانس ملی مدیریت کلانشهرها با رویکرد محیط زیست که صبح امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد با اشاره به رتبه ایران در مدیریت اکوسیستم های آبی، گفت: بر اساس آخرین گزارش های جهانی که در ابتدای شکل گیری دولت یازدهم در نخستین جلسه شورای عالی آب ارائه شد، ایران در میان ۱۳۲ کشور، در جایگاه ۱۳۰ قرار دارد.

کیخا ادامه داد: برای اعضای حاضر در جلسه و حتی رئیس جمهوری این موضوع جای پرسش داشت که چرا رتبه ایران به این شکل است؟

وی ضمن یادآوری اجلاس جهانی آب در ترکیه در سال ۲۰۰۹ و جمع بندی این اجلاس، گفت: نتیجه اجلاس این بود که آب و هوا در تمام جهان تغییر کرده و امکان بازگشت وجود ندارد. یعنی ما هرگز به شرایط دهه های ۳۰ و ۴۰ ایران باز نخواهیم گشت اما چرا این موضوع را نمی پذیریم و برنامه ریزی ها و نحوه مدیریت خود را تغییر نمی دهیم، جای سوال دارد!

به گفته وی، منابع آبی در ایران محدود است و قطعا تخصیص آب در بخش های مختلف باید با توجه به همین محدودیت ها باشد، اما به رغم این محدودیت ها، در حال حاضر ۴۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در اطراف دریاچه ارومیه ایجاد شده که حدود ۳ میلیاردمتر مکعب آب مصرف می کنند یعنی برابر با حجم مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه یا در مجموع، دو میلیون هکتار از عرصه های کشور و ۹۰ درصد منابع آبی به کشاورزی اختصاص داده می شود.

کیخا تاکید کرد: شما نمی توانید هم افزایش تقاضای آب در بخش کشاورزی داشته باشید و هم انتظار احیاء ارومیه و زاینده رود؛ این بدون تجدید نظر و اصلاح در تخصیص منابع آب ممکن نیست.

ناظر شورای عالی آب کشور با بیان ضرورت این موضوع که باید امور و تصمیم گیری ها حوزه آب به دست متخصصان و کارشناسان سپرده شد تا بر اساس آخرین متد علمی روز جهان برنامه ریزی در این حوزه صورت پذیرد، اظهار کرد: قوانین باید مبنای عمل قرار گیرد و افراد باید در جایگاه قانونی خود حرف بزنند و اقدام کنند تا شاهد تشدید بحران ها نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: باید بحران آب و مدیریت صحیح این بحران را به عنوان مسئله جدی و یک مطالبه عمومی در جامعه ایران بپذیریم.

منبع : خبرگزاری مهر
دسترسی سریع

فرمت نگارش مقالات فرمت ارائه مقالات محورهای علمی کنفرانس شرایط شرکت در نمایشگاه سخنرانان کلیدی پوستر کنفرانس حمایت و مشارکت در کنفرانس

تعرفه ثبت نام / شرایط ثبت نام

- ثبت نام آزاد : 420,000 تومان
- ثبت نام آزاد با مقاله پذیرفته شده و
دانشگاهیان * بدون مقاله :
330,000 تومان
- ثبت نام دانشگاهیان
با مقاله پذیرفته شده :
.
220,000 تومان
- ثبت نام مجازی ** : 130,000 تومان

* دانشگاهیان: اعضای محترم هیئت علمی دانشگاهها و دانشجویان محترم مشغول به تحصیل در مراکز آموزش عالی سراسر کشور
** ثبت نام مجازی (غیر حضوری): - کسانیکه مایلند مقالات خود را در کنفرانس ارائه نموده ولی به صورت حضوری شرکت ندارند. - کسانیکه داری بیش از یک مقاله باشند، مقاله های بعدی آنان به صورت غیرحضوری ثبت نام خواهد شد.

حمایت از کنفرانس

شرکت‌ها، بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، بیمه، سازمان‌ها و ... در صورت تمایل می‌توانند حمایت مالی کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر با رویکرد محیط‌زیست را در تمام طول مدت سازماندهی و برگزاری آن عهده‌دار بوده و بعنوان حامی کنفرانس معرفی گردند. حامیان در 4 طرح ویژه، طلایی، نقره‌ای و برنزی امکان حمایت از کنفرانس را دارند که شرح خدمات کنفرانس به ایشان مطابق جدول ذیل می‌باشد. بدیهی است که سایر مبالغ حمایت با هماهنگی قابل اعمال می‌باشد.

درخواست

پوستر کنفرانس

برگزاری کنفرانس در:

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شایان ذکر است جهت ارسال مقاله و استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد

حامیان کنفرانس

  • وزارت راه و شهرسازي
  • استانداری تهران
  • وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران
  • شرکت مهندسی آب و فاضلاب
  • شرکت مدیریت منابع اب ایران
  • دانشگاه تهران
  • دانشگاه پیام نور

 

حامیان رسانه ای